  • Mfr # BBL-200500
  • Zoro # G8247267
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Radius
0.0050 in to 0.0080 in
Bore Dia.
.200"
Shank Dia.
1/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BBL-200500
Overall Length
2-1/2 in
Radius
0.0050 in to 0.0080 in
Bore Dia.
.200"
Shank Dia.
1/4 in
Bore Depth
.500"
Min. Bore Dia.
0.2000 in
Max. Bore Depth
1/2 in
Split Length
0.175"
Groove Width
0.1500"
Neck Dia.
0.1500"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Angle
.050"
Cutting Direction
Left Hand
Application
Boring
Material
C2 Micrograin Carbide
Finish
Uncoated
Projection
0.0500 in
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Cutting Application
Boring
Center to Cutting Tip
0.0750 in
Boring Bar Type
Offset Point
0.0750 in
Features
Corner Radius Profile;Split Geometry
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Measurement System
Fractional Inch
Series
BBL
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.0750 in