  • Mfr # BBL-2301200
  • Zoro # G7825657
/ea
Key Features
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Application
Boring
Shank Dia.
5/16 in
Radius
0.0050 in to 0.0080 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BBL-2301200
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2-1/2 in
Shank Dia.
5/16 in
Radius
0.0050 in to 0.0080 in
Bore Depth
1.200"
Bore Dia.
.230"
Min. Bore Dia.
0.2300 in
Max. Bore Depth
1.2000 in
Neck Dia.
0.1730"
Groove Width
0.2000"
Split Length
0.220"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Application
Boring
Cutting Direction
Left Hand
Angle
.058"
Finish
Uncoated
Material
C2 Micrograin Carbide
Projection
0.0570 in
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Center to Cutting Tip
0.0740 in
Cutting Application
Offset Point
0.0740 in
Features
Corner Radius Profile;Split Geometry
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Boring Bar Type
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Measurement System
Fractional Inch
Series
BBL
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.0740 in