  • Mfr # BBL-3201000
  • Zoro # G7947773
/ea
Key Features
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Shank Dia.
3/8 in
Finish
Uncoated
Application
Boring
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BBL-3201000
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2-1/2 in
Shank Dia.
3/8 in
Bore Depth
1.000"
Bore Dia.
.320"
Radius
0.0050 in to 0.0080 in
Min. Bore Dia.
0.3200 in
Max. Bore Depth
1 in
Split Length
0.245"
Neck Dia.
0.2400"
Groove Width
0.2000"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Finish
Uncoated
Application
Boring
Material
C2 Micrograin Carbide
Cutting Direction
Left Hand
Angle
.080"
Projection
0.0800 in
Features
Corner Radius Profile;Split Geometry
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Boring Bar Type
Series
BBL
Measurement System
Fractional Inch
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Cutting Application
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Center to Cutting Tip
0.1330 in
Offset Point
0.1330 in
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.1330 in