  • Mfr # BBL-3601250
  • Zoro # G7966786
/ea
Key Features
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Material
C2 Micrograin Carbide
Cutting Direction
Left Hand
Bore Dia.
.360"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BBL-3601250
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2-1/2 in
Bore Dia.
.360"
Shank Dia.
3/8 in
Bore Depth
1.250"
Radius
0.0050 in to 0.0080 in
Min. Bore Dia.
0.3600 in
Max. Bore Depth
1-1/4 in
Neck Dia.
0.2700"
Groove Width
0.2000"
Split Length
0.245"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Material
C2 Micrograin Carbide
Cutting Direction
Left Hand
Finish
Uncoated
Application
Boring
Angle
.090"
Projection
0.0900 in
Measurement System
Fractional Inch
Boring Bar Type
Boring
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Series
BBL
Features
Corner Radius Profile;Split Geometry
Center to Cutting Tip
0.1730 in
Offset Point
0.1730 in
Cutting Application
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.1730 in