  • Mfr # BB-4901250
  • Zoro # G8276581
Overall Length
3 in
Finish
Uncoated
Bore Depth
1.250"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BB-4901250
Overall Length
3 in
Bore Depth
1.250"
Bore Dia.
.490"
Radius
0.0050 in to 0.0080 in
Max. Bore Depth
1-1/4 in
Min. Bore Dia.
0.4900 in
Split Length
0.320"
Groove Width
0.3000"
Neck Dia.
0.3680"
Finish
Uncoated
Projection
0.1220 in
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Features
Corner Radius Profile;Split Geometry
Center to Cutting Tip
0.2400 in
Offset Point
0.2400 in
Series
BB
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.2400 in