  • Mfr # BB-4902750G
  • Zoro # G8466053
Overall Length
4 in
Right Hand
Radius
0.0050 in to 0.0080 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BB-4902750G
Overall Length
4 in
Radius
0.0050 in to 0.0080 in
Bore Depth
2.750"
Max. Bore Depth
2-3/4 in
Min. Bore Dia.
0.4900 in
Groove Width
0.3000"
Split Length
0.320"
Neck Dia.
0.3680"
Finish
TiN Coated
Projection
0.1220 in
Offset Point
0.2400 in
Series
BB
Finish - Machining
TiN
Features
Corner Radius Profile;Split Geometry
Cutting Application
Center to Cutting Tip
0.2400 in
Description
Boring Bar, Boring, TiN, 0.2400 in