  • Mfr # BBL-3202000
  • Zoro # G8407357
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
4 in
Shank Material
Carbide
Bore Dia.
.320"
Finish
Uncoated
Shank Dia.
3/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BBL-3202000
Overall Length
4 in
Bore Dia.
.320"
Shank Dia.
3/8 in
Bore Depth
2.000"
Radius
0.0050 in to 0.0080 in
Min. Bore Dia.
0.3200 in
Max. Bore Depth
2 in
Groove Width
0.2000"
Neck Dia.
0.2400"
Split Length
0.245"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Finish
Uncoated
Material
C2 Micrograin Carbide
Angle
.080"
Application
Boring
Projection
0.0800 in
Measurement System
Fractional Inch
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Center to Cutting Tip
0.1330 in
Series
BBL
Boring Bar Type
Boring
Offset Point
0.1330 in
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Features
Corner Radius Profile;Split Geometry
Cutting Application
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.1330 in