  • Mfr # BB-4904000
  • Zoro # G7891913
Overall Length
6 in
Shank Material
Carbide
Radius
0.0050 in to 0.0080 in
Finish
Uncoated
Bore Dia.
.490"
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BB-4904000
Overall Length
6 in
Radius
0.0050 in to 0.0080 in
Bore Dia.
.490"
Shank Dia.
1/2 in
Bore Depth
4.000"
Max. Bore Depth
4 in
Min. Bore Dia.
0.4900 in
Neck Dia.
0.3680"
Split Length
0.320"
Groove Width
0.3000"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Finish
Uncoated
Angle
.123"
Application
Boring
Cutting Direction
Right Hand
Material
C2 Micrograin Carbide
Projection
0.1220 in
Boring Bar Type
Boring
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Offset Point
0.2400 in
Features
Corner Radius Profile;Split Geometry
Cutting Application
Measurement System
Fractional Inch
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Center to Cutting Tip
0.2400 in
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Series
BB
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.2400 in