  • Mfr # MBB-035100X
  • Zoro # G0985314
Overall Length
1-1/2"
Cutting Direction
Right Hand
Finish
AlTiN
Projection
0.0035"
Shank Dia.
1/8"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MBB-035100X
Overall Length
1-1/2"
Shank Dia.
1/8"
Max. Bore Depth
0.100"
Min. Bore Dia.
0.0315"
Groove Width
0.0250"
Neck Dia.
0.0280"
Details
Cutting Direction
Right Hand
Finish
AlTiN
Projection
0.0035"
Description
0.032" Min Bore DIA x 0.100" Max Bore Depth 0.0250" Tooth Width 0.004" Projection x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length - Carbide Miniature Boring Right Hand, AlTiN Coated