  • Mfr # GR-028002
  • Zoro # G8005471
/ea
Key Features
Overall Length
4 in
Material
Steel w/ Carbide Tip
Cutting Direction
Right Hand
Style
GR
Application
Turning
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
GR-028002
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
4 in
Shank Width
3/4 in
Radius
.003"
Shank Height
3/8 in
Tip Width
.028/.030 in
Nose Radius
0.0030 in
Depth of Cut
0.0900 in
Groove Width
0.0280"
Max. Bore Depth
0.990"
Corner Radius
0.003"
Details
Item
Single-Point Tool Bit
Material
Steel w/ Carbide Tip
Cutting Direction
Right Hand
Style
GR
Application
Turning
Finish
zinc
Cutting Application
Plunging Outside Diameter Grooves
Finish - Machining
Zinc
Tool Bit Style Code
Tip Material
Carbide
Features
Corner Radius Profile;Zinc Coated Shank Provides Durability and Corrosion Resistance
Projection
0.0900"