  • Mfr # GEC-001-2-125
  • Zoro # G8011771
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Measurement System
Fractional Inch
Milling Diameter
1.0000"
Overall Length
4"
Number of Flutes
2
End Mill Style
Corner Radius
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
GEC-001-2-125
Country of Origin
United States
Dimensions
Milling Diameter
1.0000"
Overall Length
4"
Length of Cut
1-1/2"
Shank Dia.
1"
Milling Dia.
1"
Corner Radius
1/8"
Dimension Type
Fractional Inch
Details
Measurement System
Number of Flutes
2
End Mill Style
Finish
Bright (Uncoated)
End Mill Cutting Type
Center Cutting
List Number
GEC
End Mill Material
Carbide
Helix Angle
30 Degrees
Cutting Direction
Right Hand
Item
Corner Radius End Mill
Single End/Double End
Single End
Grade
C2 Micro Grain
End Mill Application
Roughing/Finishing
Non Ferrous (N) Compatibility
Yes
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Description
1.0000" (1) Cutter DIA x 0.125" (1/8) Radius x 1.500" (1-1/2) Length of Cut Carbide Corner Radius End Mill, 2 Flutes