  • Mfr # BB6-2001500
  • Zoro # G605308140
/ea
Key Features
Overall Length
2.50" (2-1/2)
Offset
0.0750"
Max. Bore Dia.
1.500" (1-1/2)
Shank Dia.
0.2500" (1/4)
Neck Dia. (In.)
0.1500"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BB6-2001500
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2.50" (2-1/2)
Max. Bore Dia.
1.500" (1-1/2)
Shank Dia.
0.2500" (1/4)
Neck Dia. (In.)
0.1500"
Radius
0.0060"
Details
Offset
0.0750"
Left/Right Hand
right hand
Finish
UN
Min. Bore
0.2160"
Projection
0.0500"
Description
0.2160" Min Bore DIA x 1.500" (1-1/2) Max Bore Depth x 0.0500" Projection x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length x 0.0060" Radius - Carbide Boring Standard Right Hand