  • Mfr # BB6-4101500
  • Zoro # G905308536
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
3.00" (3)
Neck Dia. (In.)
0.3060"
Min. Bore
0.4300"
Radius
0.0060"
Max. Bore Dia.
1.500" (1-1/2)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BB6-4101500
Overall Length
3.00" (3)
Neck Dia. (In.)
0.3060"
Radius
0.0060"
Max. Bore Dia.
1.500" (1-1/2)
Shank Dia.
0.5000" (1/2)
Details
Min. Bore
0.4300"
Offset
0.1600"
Finish
UN
Projection
0.1040"
Description
0.4300" Min Bore DIA x 1.500" (1-1/2) Max Bore Depth x 0.1040" Projection x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 3.00" (3) Overall Length x 0.0060" Radius - Carbide Boring Standard Right Hand