  • Mfr # BB-090500SG
  • Zoro # G605307822
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Max. Bore Dia.
0.500" (1/2)
Neck Dia. (In.)
0.0700"
Left/Right Hand
right hand
Offset
0.0275"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BB-090500SG
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Max. Bore Dia.
0.500" (1/2)
Neck Dia. (In.)
0.0700"
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
Details
Left/Right Hand
right hand
Offset
0.0275"
Min. Bore
0.1000"
Projection
0.0200"
Finish
TiN
Description
0.1000" Min Bore DIA x 0.500" (1/2) Max Bore Depth x 0.0200" Projection x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length - Carbide Boring Standard Right Hand, TiN Coated