Micro 100 Carbide End Mill, 0.024, Cut 0.036, 2 FLT SME-024-2X
Carbide End Mill, 0.024, Cut 0.036, 2 FLT (Discontinued)
  • Mfr # SME-024-2X
  • Zoro # G8415592
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SME-024-2X
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
1 1/2 in
Milling Diameter
0.0240"
Length of Cut
0.036 in
Dimension Type
Decimal inch
Milling Dia.
0.024 in
Shank Dia.
1/8 in
Details
Measurement System
Metric
Number of Flutes
2
End Mill Style
Square
Finish
AlTiN
End Mill Cutting Type
Center Cutting
List Number
SME
Grade
C2 Micro Grain
Item
Square End Mill
End Mill Application
Finishing
Single End/Double End
Single
Cutting Direction
Right Hand
Helix Angle
30 Degrees
End Mill Material
Carbide
Drilling Tool Configuration
Individual
Material Grade - Machining
C2 Micrograin
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
AlTiN
Shank Type - Machining
Straight
Primary Material Application ISO Code
M, P, S
Primary Material Application
Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium, Tool and Die Steel
Max. Helix Angle
30 Degrees
Description
Square End Mill, 0.024 in Milling Dia., Carbide, AlTiN, Straight, Length of Cut 0.036 in, Overall Length 1 1/2 in, Shank Dia. 1/8 in