Micro 100 Carbide End Mill, 1.0 mm, Cut 1.0 mm, 2 FLT MMRM-010-8X
Carbide End Mill, 1.0 mm, Cut 1.0 mm, 2 FLT (Discontinued)
  • Mfr # MMRM-010-8X
  • Zoro # G7831022
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MMRM-010-8X
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
57 mm
Milling Diameter
1.00mm
Length of Cut
1 mm
Neck Dia.
0.95 mm
Dimension Type
Metric
Milling Dia.
1 mm
Shank Dia.
6 mm
Neck Length
7mm
Corner Radius
0.1 mm
Details
Measurement System
Metric
Number of Flutes
2
End Mill Style
Corner-Radius
Finish
AlTiN
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Cutting Direction
Right Hand
End Mill Material
Carbide
Item
Corner Radius End Mill
Single End/Double End
Single
Grade
C2 Micro Grain
Helix Angle
30 Degrees
List Number
MMRM
End Mill Application
Finishing
Drilling Tool Configuration
Individual
Material Grade - Machining
C2 Micrograin
Finish - Machining
AlTiN
Material - Machining
Carbide
Shank Type - Machining
Straight
Primary Material Application ISO Code
M, P
Primary Material Application
Stainless Steel, Steel, Tool and Die Steel
Max. Helix Angle
30 Degrees
Description
Corner Radius End Mill, 1 mm Milling Dia., Carbide, AlTiN, Straight, Metric, 0.1 mm, 1 mm, 57 mm