  • Mfr # BMRM-015-2X
  • Zoro # G7807274
/ea
Key Features
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
1.50mm
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
2
Length of Cut
4.2 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BMRM-015-2X
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
1.50mm
Length of Cut
4.2 mm
Shank Dia.
4 mm
Milling Dia.
1.5 mm
Overall Length
50 mm
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
2
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Grade
C2 Micro Grain
Helix Angle
30 Degrees
Cutting Direction
Right Hand
List Number
BMRM
Item
Ball End Mill
Finish
AlTiN
End Mill Style
Ball Nose
End Mill Application
Roughing/Finishing
Shank Type
Straight
Measurement System
Chip-Breaker
Chip-Breaker Not Included
Drilling Tool Configuration
Individual
Material Grade - Machining
Micrograin
Material - Machining
Primary Material Application ISO Code
H
Finish - Machining
AlTiN
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Shank Type - Machining
Straight
Primary Material Application
Hardened Steel, Tool and Die Steel
Description
Ball End Mill, 1.5 mm Milling Dia., Carbide, AlTiN, Non-Coolant Through