  • Mfr # BMSM-019-4X
  • Zoro # G7900776
/ea
Key Features
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
1.90mm
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
4
Length of Cut
2.8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BMSM-019-4X
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimension Type
Metric
Milling Diameter
1.90mm
Length of Cut
2.8 mm
Shank Dia.
3 mm
Milling Dia.
1.9 mm
Overall Length
38 mm
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
4
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Grade
C2 Micro Grain
Helix Angle
30 Degrees
List Number
BMSM
Shank Type
Straight
Item
Ball End Mill
End Mill Application
Roughing/Finishing
Cutting Direction
Right Hand
End Mill Style
Ball Nose
Finish
AlTiN
Drilling Tool Configuration
Individual
Shank Type - Machining
Straight
Chip-Breaker
Chip-Breaker Not Included
Finish - Machining
AlTiN
Primary Material Application ISO Code
H, M, P, S
Material - Machining
Primary Material Application
Hardened Steel, Stainless Steel, Steel, Titanium, Tool and Die Steel
Measurement System
Material Grade - Machining
Micrograin
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Description
Ball End Mill, 1.9 mm Milling Dia., Carbide, AlTiN, Non-Coolant Through