Micro 100 Carbide End Mill, Dia 4.5mm, Cut L 11mm AEMM-045-3
Carbide End Mill, Dia 4.5mm, Cut L 11mm (Discontinued)
  • Mfr # AEMM-045-3
  • Zoro # G8094746
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
AEMM-045-3
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
57 mm
Milling Diameter
4.50mm
Length of Cut
11 mm
Dimension Type
Metric
Milling Dia.
4.5 mm
Shank Dia.
6 mm
Details
Measurement System
Metric
Number of Flutes
3
End Mill Style
Square
Finish
Bright (Uncoated)
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Grade
C2 Micro Grain
Helix Angle
30 Degrees
Cutting Direction
Right Hand
End Mill Application
Roughing/Finishing
Item
Square End Mill
End Mill Material
Carbide
Single End/Double End
Single
List Number
AEMM
Drilling Tool Configuration
Individual
Material Grade - Machining
C2 Micrograin
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
Uncoated
Shank Type - Machining
Straight
Primary Material Application ISO Code
M, P, S
Primary Material Application
All Materials
Max. Helix Angle
30 Degrees
Description
Square End Mill, 4.5 mm Milling Dia., Carbide, Uncoated, Straight, Length of Cut 11 mm, Overall Length 57 mm, Shank Dia. 6 mm, Neck Dia. Not Applicable