  • Mfr # QPA8-200750X
  • Zoro # G605307952
/ea
Key Features
Overall Length
2.00" (2)
Bore Dia.
0.750" (3/4)
Shank Dia.
0.2500" (1/4)
Projection
0.0600"
Cutting Direction
right hand
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
QPA8-200750X
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2.00" (2)
Bore Dia.
0.750" (3/4)
Shank Dia.
0.2500" (1/4)
Details
Projection
0.0600"
Cutting Direction
right hand
Finish
AlTiN
Description
0.2180" (7/32) Min Bore DIA x 0.750" (3/4) Max Bore Depth x 0.0600" Projection x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 2.00" (2) Overall Length x 0.008" Corner Radius - Carbide Quick Change - Axial and Radial Profiling Right Hand, AlTiN Coated