  • Mfr # QBB-100600-000
  • Zoro # G705307739
Overall Length
2.00" (2)
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Max. Bore Dia.
0.600"
Left/Right Hand
right hand
Offset
0.0063"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QBB-100600-000
Overall Length
2.00" (2)
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Max. Bore Dia.
0.600"
Neck Dia. (In.)
0.0750" (1.9 mm)
Details
Left/Right Hand
right hand
Offset
0.0063"
Projection
0.0250"
Min. Bore
0.1100" (2.8 mm)
Finish
UN
Description
0.1100" (2.8 mm) Min Bore DIA x 0.600" Max Bore Depth x 0.0250" Projection x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 2.00" (2) Overall Length - Carbide Quick Change - Boring Standard Right Hand