  • Mfr # QBB-160250-000
  • Zoro # G205308090
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Finish
UN
Offset
0.0663"
Max. Bore Dia.
0.250" (1/4)
Left/Right Hand
right hand
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QBB-160250-000
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Max. Bore Dia.
0.250" (1/4)
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Neck Dia. (In.)
0.1200"
Details
Finish
UN
Offset
0.0663"
Left/Right Hand
right hand
Min. Bore
0.1760"
Projection
0.0400"
Description
0.1760" Min Bore DIA x 0.250" (1/4) Max Bore Depth x 0.0400" Projection x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length - Carbide Quick Change - Boring Standard Right Hand