  • Mfr # QBB-160900-000
  • Zoro # G205307956
Overall Length
2.00" (2)
Projection
0.0400"
Min. Bore
0.1760"
Finish
UN
Left/Right Hand
right hand
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QBB-160900-000
Overall Length
2.00" (2)
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Neck Dia. (In.)
0.1200"
Max. Bore Dia.
0.900"
Details
Projection
0.0400"
Min. Bore
0.1760"
Finish
UN
Left/Right Hand
right hand
Offset
0.0663"
Description
0.1760" Min Bore DIA x 0.900" Max Bore Depth x 0.0400" Projection x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 2.00" (2) Overall Length - Carbide Quick Change - Boring Standard Right Hand