  • Mfr # QBB-180900-000
  • Zoro # G205308045
Overall Length
2.50" (2-1/2)
Projection
0.0450"
Offset
0.0550"
Max. Bore Dia.
0.900"
Neck Dia. (In.)
0.1350"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QBB-180900-000
Overall Length
2.50" (2-1/2)
Max. Bore Dia.
0.900"
Neck Dia. (In.)
0.1350"
Shank Dia.
0.2500" (1/4)
Details
Projection
0.0450"
Offset
0.0550"
Finish
UN
Min. Bore
0.1960"
Left/Right Hand
right hand
Description
0.1960" Min Bore DIA x 0.900" Max Bore Depth x 0.0450" Projection x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length - Carbide Quick Change - Boring Standard Right Hand