  • Mfr # QBB3-080500
  • Zoro # G105307469
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Neck Dia. (In.)
0.0600"
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QBB3-080500
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Neck Dia. (In.)
0.0600"
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Max. Bore Dia.
0.500" (1/2)
Min. Bore
0.0900"
Projection
0.0200"
Description
0.0900" Min Bore DIA x 0.500" (1/2) Max Bore Depth x 0.0200" Projection x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length x 0.003" Corner Radius - Carbide Quick Change - Boring Standard Right Hand