  • Mfr # QBB5-2901350
  • Zoro # G305308297
Overall Length
3.00" (3)
Projection
0.0730"
Max. Bore Dia.
1.350"
Neck Dia. (In.)
0.2170" (5.5 mm)
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
QBB5-2901350
Overall Length
3.00" (3)
Max. Bore Dia.
1.350"
Neck Dia. (In.)
0.2170" (5.5 mm)
Shank Dia.
0.3125" (5/16)
Details
Projection
0.0730"
Offset
0.1338"
Min. Bore
0.3100"
Description
0.3100" Min Bore DIA x 1.350" Max Bore Depth x 0.0730" Projection x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 3.00" (3) Overall Length x 0.005" Corner Radius - Carbide Quick Change - Boring Standard Right Hand