  • Mfr # QBB5-3201100
  • Zoro # G505308486
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
2.50" (2-1/2)
Offset
0.1325"
Min. Bore
0.3400"
Max. Bore Dia.
1.100"
Projection
0.0800"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
QBB5-3201100
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2.50" (2-1/2)
Max. Bore Dia.
1.100"
Shank Dia.
0.3750" (3/8)
Neck Dia. (In.)
0.2400"
Details
Offset
0.1325"
Min. Bore
0.3400"
Projection
0.0800"
Finish
UN
Left/Right Hand
right hand
Description
0.3400" Min Bore DIA x 1.100" Max Bore Depth x 0.0800" Projection x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length x 0.005" Corner Radius - Carbide Quick Change - Boring Standard Right Hand