  • Mfr # PBT4-140500X
  • Zoro # G305307979
Overall Length
2.00" (2)
Max. Bore Dia.
0.500" (1/2)
Min. Bore
0.1520"
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PBT4-140500X
Overall Length
2.00" (2)
Max. Bore Dia.
0.500" (1/2)
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Neck Dia. (In.)
0.1150"
Min. Bore
0.1520"
Projection
0.0250"
Finish
AlTiN
Offset
0.0463"
Description
0.1520" Min Bore DIA x 0.500" (1/2) Max Bore Depth x 0.0250" Projection x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 2.00" (2) Overall Length x 0.004" Corner Radius - Carbide Quick Change - Boring Top Rake Chipbreaker Right Hand, AlTiN Coated