  • Mfr # PBT6-160375X
  • Zoro # G405308302
Overall Length
2.00" (2)
Max. Bore Dia.
0.375" (3/8)
Neck Dia. (In.)
0.1350"
Projection
0.0250"
Min. Bore
0.1760"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PBT6-160375X
Overall Length
2.00" (2)
Max. Bore Dia.
0.375" (3/8)
Neck Dia. (In.)
0.1350"
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Details
Projection
0.0250"
Min. Bore
0.1760"
Offset
0.0663"
Finish
AlTiN
Description
0.1760" Min Bore DIA x 0.375" (3/8) Max Bore Depth x 0.0250" Projection x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 2.00" (2) Overall Length x 0.006" Corner Radius - Carbide Quick Change - Boring Top Rake Chipbreaker Right Hand, AlTiN Coated