  • Mfr # PBT6-180750
  • Zoro # G205307659
Overall Length
2.50" (2-1/2)
Offset
0.0550"
Finish
UN
Min. Bore
0.1960"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PBT6-180750
Overall Length
2.50" (2-1/2)
Neck Dia. (In.)
0.1500"
Shank Dia.
0.2500" (1/4)
Max. Bore Dia.
0.750" (3/4)
Details
Offset
0.0550"
Finish
UN
Min. Bore
0.1960"
Projection
0.0300"
Description
0.1960" Min Bore DIA x 0.750" (3/4) Max Bore Depth x 0.0300" Projection x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length x 0.006" Corner Radius - Carbide Quick Change - Boring Top Rake Chipbreaker Right Hand