  • Mfr # PBT6-260500
  • Zoro # G505308530
Overall Length
2.50" (2-1/2)
Finish
UN
Min. Bore
0.2800"
Shank Dia.
0.3125" (5/16)
Offset
0.1038"
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
PBT6-260500
Overall Length
2.50" (2-1/2)
Shank Dia.
0.3125" (5/16)
Max. Bore Dia.
0.500" (1/2)
Neck Dia. (In.)
0.2150"
Details
Finish
UN
Min. Bore
0.2800"
Offset
0.1038"
Projection
0.0450"
Description
0.2800" Min Bore DIA x 0.500" (1/2) Max Bore Depth x 0.0450" Projection x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length x 0.006" Corner Radius - Carbide Quick Change - Boring Top Rake Chipbreaker Right Hand