  • Mfr # QBT4-140500
  • Zoro # G705307869
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Neck Dia. (In.)
0.1150"
Finish
UN
Min. Bore
0.1520"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QBT4-140500
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Neck Dia. (In.)
0.1150"
Max. Bore Dia.
0.500" (1/2)
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Finish
UN
Min. Bore
0.1520"
Projection
0.0250"
Offset
0.0463"
Description
0.1520" Min Bore DIA x 0.500" (1/2) Max Bore Depth x 0.0250" Projection x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length x 0.004" Corner Radius - Carbide Quick Change - Top Rake Boring Standard Right Hand