  • Mfr # PR5-110375X
  • Zoro # G705308347
/ea
Key Features
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Bore Dia.
0.375" (3/8)
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
Cutting Direction
right hand
Finish
AlTiN
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PR5-110375X
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Bore Dia.
0.375" (3/8)
Shank Dia.
0.1250" (1/8)
Details
Cutting Direction
right hand
Finish
AlTiN
Projection
0.0400"
Description
0.1240" Min Bore DIA x 0.375" (3/8) Max Bore Depth x 0.0400" Projection x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length x 0.005" Corner Radius - Carbide Radial Profiling Right Hand, AlTiN Coated