  • Mfr # PR8-2301250
  • Zoro # G905307959
/ea
Key Features
Overall Length
2.50" (2-1/2)
Bore Dia.
1.250" (1-1/4)
Shank Dia.
0.3125" (5/16)
Cutting Direction
right hand
Projection
0.0800"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PR8-2301250
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2.50" (2-1/2)
Bore Dia.
1.250" (1-1/4)
Shank Dia.
0.3125" (5/16)
Details
Cutting Direction
right hand
Projection
0.0800"
Finish
UN
Description
0.2520" Min Bore DIA x 1.250" (1-1/4) Max Bore Depth x 0.0800" Projection x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length x 0.008" Corner Radius - Carbide Radial Profiling Right Hand