  • Mfr # QMBB-080600
  • Zoro # G8139756
/ea
Key Features
Material
C2 Micrograin Carbide
Overall Length
1-1/2 in
Bore Dia.
.080"
Bore Depth
.600"
Shank Dia.
3/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
QMBB-080600
Overall Length
1-1/2 in
Bore Dia.
.080"
Bore Depth
.600"
Shank Dia.
3/16 in
Neck Dia.
0.0600"
Min. Bore Dia.
0.0800 in
Max. Bore Depth
0.6000 in
Groove Width
0.0700"
Details
Material
C2 Micrograin Carbide
Finish
Uncoated
Item
Boring Bar
Projection
0.0200 in
Cutting Direction
Right Hand
Application
For Profiling
Series
QMBB
Side Cutting Edge Angle
1.5 Degrees
Cutting Application
Boring, Facing
Features
Coolant Fed Enabled Shank Design;On-Center Neck Design;Sharp Corner Profile;Split Geometry
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Center to Cutting Tip
0.0500 in
Boring Bar Type
Boring
Overhang
1.0900 in
Shank Material
Carbide
Measurement System
Fractional Inch
Offset Point
0.0500 in
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Material - Machining
Carbide
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.0500 in, Micro-Quik Tool Holder