  • Mfr # PA5-140375X
  • Zoro # G005307996
/ea
Key Features
Overall Length
2.00" (2)
Bore Dia.
0.375" (3/8)
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Finish
AlTiN
Projection
0.0400"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PA5-140375X
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2.00" (2)
Bore Dia.
0.375" (3/8)
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Details
Finish
AlTiN
Projection
0.0400"
Cutting Direction
right hand
Description
0.1540" Min Bore DIA x 0.375" (3/8) Max Bore Depth x 0.0400" Projection x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 2.00" (2) Overall Length x 0.005" Corner Radius - Carbide Standard - Axial and Radial Profiling Right Hand, AlTiN Coated