  • Mfr # MEF-035-150-005
  • Zoro # G9195116
End Mill Style
Corner-Radius
Finish
Bright (Uncoated)
Length of Cut
0.053 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
MEF-035-150-005
Length of Cut
0.053 in
Milling Diameter
0.0400"
Milling Dia.
0.035 in
1 1/2 in
Corner Radius
0.005 in
Neck Dia.
0.033 in
Neck Length
3/32 in
Finish
Bright (Uncoated)
Item
Corner Radius End Mill
Finish - Machining
Uncoated
Measurement System
Inch
Primary Material Application
Nickel, Titanium
Primary Material Application ISO Code
S
Description
Corner Radius End Mill, 0.035 in Milling Dia., Carbide, Uncoated, Straight, Inch, 0.005 in, 0.053 in, 1 1/2 in