  • Mfr # MEF-062-093-005K
  • Zoro # G9196148
Number of Flutes
2
End Mill Style
Corner-Radius
Finish
nACRo
Length of Cut
0.09375 in
End Mill Cutting Type
Center Cutting
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MEF-062-093-005K
Length of Cut
0.09375 in
Milling Diameter
0.0620"
Dimension Type
Decimal inch
Neck Dia.
0.058 in
Milling Dia.
0.0625 in
Corner Radius
0.005 in
Neck Length
1/4 in
Overall Length
1 1/2 in
Shank Dia.
1/8 in
Details
Number of Flutes
2
End Mill Style
Finish
nACRo
End Mill Cutting Type
Center Cutting
End Mill Material
Carbide
End Mill Application
Roughing/Finishing
Grade
AAA
Hardened (H) Compatibility
Yes
Steel (P) Compatibility
Yes
Single End/Double End
Single
Cutting Direction
Right Hand
Shank Type
Straight
Stainless (M) Compatibility
Cast Iron (K) Compatibility
Item
Corner Radius End Mill
Helix Angle
20 Degrees
List Number
MEF
Non Ferrous (N) Compatibility
Super Alloy (S) Compatibility
Measurement System
Inch
Material Grade - Machining
AAA
Drilling Tool Configuration
Individual
Shank Type - Machining
Straight
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
Primary Material Application ISO Code
S
Primary Material Application
Nickel, Titanium
Max. Helix Angle
20 Degrees
Description
Corner Radius End Mill, 0.0625 in Milling Dia., Carbide, nACRo, Straight, Inch, 0.005 in, 0.09375 in, 1 1/2 in