  • Mfr # MEF-062-093-015K
  • Zoro # G9196069
Number of Flutes
2
End Mill Style
Corner-Radius
Finish
nACRo
Length of Cut
0.09375 in
End Mill Cutting Type
Center Cutting
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MEF-062-093-015K
Length of Cut
0.09375 in
Milling Diameter
0.0620"
Dimension Type
Decimal inch
Milling Dia.
0.0625 in
Corner Radius
Neck Length
1/4 in
Overall Length
1 1/2 in
Neck Dia.
0.058 in
Shank Dia.
1/8 in
Details
Number of Flutes
2
End Mill Style
Finish
nACRo
End Mill Cutting Type
Center Cutting
End Mill Material
Carbide
End Mill Application
Roughing/Finishing
Cast Iron (K) Compatibility
Yes
List Number
MEF
Helix Angle
20 Degrees
Single End/Double End
Single
Cutting Direction
Right Hand
Stainless (M) Compatibility
Yes
Grade
AAA
Steel (P) Compatibility
Non Ferrous (N) Compatibility
Super Alloy (S) Compatibility
Hardened (H) Compatibility
Shank Type
Straight
Item
Corner Radius End Mill
Material - Machining
Carbide
Measurement System
Inch
Material Grade - Machining
AAA
Finish - Machining
Drilling Tool Configuration
Individual
Shank Type - Machining
Straight
Primary Material Application ISO Code
S
Primary Material Application
Nickel, Titanium
Max. Helix Angle
20 Degrees
Description
Corner Radius End Mill, 0.0625 in Milling Dia., Carbide, nACRo, Straight, Inch, 0.015625 in, 0.09375 in, 1 1/2 in