  • Mfr # MEF-031-200-010K
  • Zoro # G9195000
End Mill Style
Corner-Radius
Length of Cut
0.046875 in
Milling Diameter
0.0310"
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
MEF-031-200-010K
Length of Cut
0.046875 in
Milling Diameter
0.0310"
Dimension Type
Decimal inch
Corner Radius
0.01 in
Neck Dia.
0.029 in
Milling Dia.
0.0313 in
Finish
nACRo
Item
Corner Radius End Mill
Measurement System
Inch
Finish - Machining
nACRo
Primary Material Application
Nickel, Titanium
Primary Material Application ISO Code
S
Description
Corner Radius End Mill, 0.0313 in Milling Dia., Carbide, nACRo, Straight, Inch, 0.01 in, 0.046875 in, 1 1/2 in