  • Mfr # VHS-375-5-020
  • Zoro # G9198196
/ea
Key Features
Number of Flutes
5
End Mill Style
Corner-Radius
Length of Cut
0.625 in
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Milling Diameter
0.5000"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
VHS-375-5-020
Country of Origin
United States
Dimensions
Length of Cut
0.625 in
Milling Diameter
0.5000"
Dimension Type
Decimal inch
Overall Length
2 1/2 in
Neck Dia.
0.48 in
Corner Radius
0.02 in
Milling Dia.
0.375 in
Shank Dia.
3/8 in
Neck Length
3 1/2 in
Details
Number of Flutes
5
End Mill Style
Finish
nACRo
End Mill Cutting Type
Center Cutting
End Mill Material
Carbide
End Mill Application
Roughing/Finishing
Shank Type
Weldon
List Number
VHS
Item
Corner Radius End Mill
Cutting Direction
Right Hand
Hardened (H) Compatibility
Yes
Super Alloy (S) Compatibility
Yes
Helix Angle
Variable
Cast Iron (K) Compatibility
Stainless (M) Compatibility
Non Ferrous (N) Compatibility
Single End/Double End
Single
Grade
AAA
Steel (P) Compatibility
Measurement System
Inch
Material Grade - Machining
AAA
Drilling Tool Configuration
Individual
Finish - Machining
Uncoated
Min. Helix Angle
36 Degrees
Material - Machining
Carbide
Max. Helix Angle
38 Degrees
Shank Type - Machining
Weldon Flat
Primary Material Application
Hardened Steel, Nickel, Titanium
Primary Material Application ISO Code
H, S
Description
Corner Radius End Mill, 0.375 in Milling Dia., Carbide, Uncoated, Weldon Flat, Inch, 0.02 in, 0.625 in, 2 1/2 in