  • Mfr # MEF-062-200-015
  • Zoro # G9196245
Number of Flutes
2
End Mill Style
Corner-Radius
Finish
Bright (Uncoated)
Length of Cut
0.09375 in
End Mill Cutting Type
Center Cutting
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MEF-062-200-015
Length of Cut
0.09375 in
Milling Diameter
0.0620"
Dimension Type
Decimal inch
Corner Radius
Milling Dia.
0.0625 in
Neck Length
3/32 in
Overall Length
1 1/2 in
Neck Dia.
0.058 in
Shank Dia.
1/8 in
Details
Number of Flutes
2
End Mill Style
Finish
Bright (Uncoated)
End Mill Cutting Type
Center Cutting
End Mill Material
Carbide
End Mill Application
Roughing/Finishing
Shank Type
Straight
Cast Iron (K) Compatibility
Yes
Helix Angle
20 Degrees
Super Alloy (S) Compatibility
Yes
Single End/Double End
Single
Hardened (H) Compatibility
Grade
AAA
Stainless (M) Compatibility
Cutting Direction
Right Hand
Steel (P) Compatibility
Item
Corner Radius End Mill
Non Ferrous (N) Compatibility
List Number
MEF
Measurement System
Inch
Finish - Machining
Uncoated
Drilling Tool Configuration
Individual
Material - Machining
Carbide
Shank Type - Machining
Straight
Material Grade - Machining
AAA
Primary Material Application ISO Code
S
Primary Material Application
Nickel, Titanium
Max. Helix Angle
20 Degrees
Description
Corner Radius End Mill, 0.0625 in Milling Dia., Carbide, Uncoated, Straight, Inch, 0.015625 in, 0.09375 in, 1 1/2 in