  • Mfr # MEF-031-375-010
  • Zoro # G9194991
End Mill Style
Corner-Radius
Length of Cut
0.046875 in
Milling Diameter
0.0310"
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
MEF-031-375-010
Length of Cut
0.046875 in
Milling Diameter
0.0310"
Neck Length
5/16 in
Corner Radius
0.01 in
Neck Dia.
0.029 in
Milling Dia.
0.0313 in
Finish
Bright (Uncoated)
Item
Corner Radius End Mill
Finish - Machining
Uncoated
Measurement System
Inch
Primary Material Application
Nickel, Titanium
Primary Material Application ISO Code
S
Description
Corner Radius End Mill, 0.0313 in Milling Dia., Carbide, Uncoated, Straight, Inch, 0.01 in, 0.046875 in, 1 1/2 in