  • Mfr # MEF-093-250-010
  • Zoro # G9197100
End Mill Style
Corner-Radius
Finish
Bright (Uncoated)
Length of Cut
0.125 in
End Mill Cutting Type
Center Cutting
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
MEF-093-250-010
Length of Cut
0.125 in
Milling Diameter
0.0930"
Dimension Type
Decimal inch
Shank Dia.
1/8 in
Neck Dia.
0.089 in
Corner Radius
0.01 in
Neck Length
1/8 in
Overall Length
1 1/2 in
Milling Dia.
0.0938 in
Finish
Bright (Uncoated)
End Mill Cutting Type
Center Cutting
End Mill Material
Carbide
End Mill Application
Roughing/Finishing
Item
Corner Radius End Mill
Steel (P) Compatibility
Yes
Cast Iron (K) Compatibility
Yes
Single End/Double End
Single
Hardened (H) Compatibility
Non Ferrous (N) Compatibility
List Number
MEF
Cutting Direction
Right Hand
Super Alloy (S) Compatibility
Shank Type
Straight
Stainless (M) Compatibility
Helix Angle
20 Degrees
Grade
AAA
Measurement System
Inch
Drilling Tool Configuration
Individual
Material Grade - Machining
AAA
Material - Machining
Carbide
Shank Type - Machining
Straight
Finish - Machining
Uncoated
Primary Material Application ISO Code
S
Primary Material Application
Nickel, Titanium
Max. Helix Angle
20 Degrees
Description
Corner Radius End Mill, 0.0938 in Milling Dia., Carbide, Uncoated, Straight, Inch, 0.01 in, 0.125 in, 1 1/2 in