  • Mfr # DT-250-090-010
  • Zoro # G1000215
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Finish
UN
Overall Length
2-1/2"
Neck Dia.
0.1500"
Length of Cut
0.064"
Shank Dia.
1/4"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
DT-250-090-010
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2-1/2"
Neck Dia.
0.1500"
Length of Cut
0.064"
Shank Dia.
1/4"
Cutter Dia.
Corner Radius
0.010"
Neck Length
1/8"
Details
Finish
UN
Number of Flutes
2
End
Corner Radius
Included Angle
90 Degrees
Description
0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.010" Radius x 0.125" (1/8) Neck Length x 90° included Carbide Dovetail Cutter, 2 Flutes