  • Mfr # BEFM-006-500
  • Zoro # G0981507
Number of Flutes
2
Length of Cut
0.90 mm
Shank Dia.
3.000 mm
Neck Dia.
0.550 mm
Milling Dia.
0.600 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BEFM-006-500
Length of Cut
0.90 mm
Shank Dia.
3.000 mm
Neck Dia.
0.550 mm
Milling Dia.
0.600 mm
Overall Length
37.5 mm
Details
Number of Flutes
2
Finish
UN
End Mill Style
Ball
Description
0.600 mm Cutter DIA x 0.90 mm Length of Cut x 5.00 mm Reach Carbide Ball End Mill for Steels and High Temperature Alloys, 2 Flutes