  • Mfr # MEF-015-200-3-002K
  • Zoro # G0994037
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Corner Radius
0.002"
Number of Flutes
2
Finish
NACRO
Shank Dia.
1/8"
End Mill Style
Corner Radius
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MEF-015-200-3-002K
Country of Origin
United States
Dimensions
0.002"
Shank Dia.
1/8"
Milling Dia.
1/64"
Neck Dia.
0.0140"
Length of Cut
0.023"
Overall Length
1-1/2"
Details
Number of Flutes
2
Finish
NACRO
End Mill Style
Description
0.0150" (1/64) Cutter DIA x 0.002" Radius x 0.023" Length of Cut x 0.200" Reach Carbide Corner Radius End Mill for Steels and High Temperature Alloys, 2 Flutes, nACRo® Coated