  • Mfr # MEFM-010-700-20K
  • Zoro # G0998316
/ea
Key Features
Corner Radius
0.20 mm
Number of Flutes
2
Finish
NACRO
Shank Dia.
3.000 mm
End Mill Style
Corner Radius
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MEFM-010-700-20K
Country of Origin
United States
Dimensions
0.20 mm
Shank Dia.
3.000 mm
Neck Dia.
0.950 mm
Overall Length
38.0 mm
Milling Dia.
1.000 mm
Length of Cut
1.50 mm
Details
Number of Flutes
2
Finish
NACRO
End Mill Style
Description
1.000 mm Cutter DIA x 0.20 mm Radius x 1.50 mm Length of Cut x 7.00 mm Reach Carbide Corner Radius End Mill for Steels and High Temperature Alloys, 2 Flutes, nACRo® Coated