Micro 100 End Mill, 3 Flute, Square, 0.0350" Cutter dia, Overall Length: 1-1/2" MEF-035-150-3
End Mill, 3 Flute, Square, 0.0350" Cutter dia, Overall Length: 1-1/2" (Discontinued)
  • Mfr # MEF-035-150-3
  • Zoro # G0990275
Get a 10% off coupon
MFR #
MEF-035-150-3
Length of Cut
0.053"
Shank Dia.
1/8"
Overall Length
1-1/2"
Neck Dia.
0.0330"
Milling Dia.
0.0350"
Details
Number of Flutes
3
Finish
UN
End Mill Style
Square
Description
0.0350" Cutter DIA x 0.053" Length of Cut x 0.150" Reach Carbide Square End Mill for Steels and High Temperature Alloys, 3 Flutes