  • Mfr # RTCM-050-2
  • Zoro # G8268565
/ea
Key Features
Overall Length
50.0mm
Material
Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Finish
Bright (Uncoated)
End
Double
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
RTCM-050-2
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
50.0mm
Split Length
50mm
Shank Dia.
5.000mm
Length of Cut
12mm
Tip Width
0.10 mm
Details
Item
Boring Bar Engraver
Material
Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Finish
Bright (Uncoated)
End
Double
Angle
30 Degrees
Shape
Conical Point
Measurement System
Metric
Finish - Machining
Offset
0.10 mm
Included Angle
30 Degrees
Description
5.000 mm Shank DIA x 30° included Carbide Tipped Engraver